Program preventivní péče o zvířecí seniory

Kdy nastupuje staří Vašeho psa

U většiny běžně chovaných plemen psů a koček (včetně kříženců) přichází senium (stáří) pozvolna při dosažení 7.-8. roku života. Určitou výjimku tvoří tzv. velká a obří plemena psů (irský vlkodav, německá doga, boxer, mastif, bernský salašnický pes a další), jež stárnou oproti menším plemenům rychleji a pomyslná hranice se u nich posouvá ke 4.-5. roku věku.

Tyto věkové hranice nelze vnímat jako striktní předěl mezi mládím a stářím , avšak je třeba si uvědomovat zvyšující se riziko vzniku nejrůznějších onemocnění.

Včasnější diagnóza může zachránit Vašemu zvířeti život

Onemocnění mají velmi často plíživý nástup a dlouho i latentní (skrytý) průběh. Majitelé pak často přivádějí své zvíře k veterinárnímu lékaři s již rozvinutými klinickými příznaky a někdy, bohužel, příliš pozdě.

Nejčastější onemocnění

Ve vyšším věku se u psů a koček mohou projevit nejrůznější endokrinopatie (diabetes mellitus, cushingův syndrom, poruchy funkce štítné žlázy).

Pozvolna se může zhoršovat činnost ledvin, jater a srdce. U starších pacientů se také častěji začne projevovat bolestivá osteoartritida.

Zcela běžný je problém nadměrného ukládání zubního kamene a zánět dásní u psů i koček. U některých jedinců se projeví již v mladém věku, u všech by se měl však vždy včas řešit, neboť se nejdená o pouhou kosmetickou záležitost.

Starší nekastrované feny vlivem hormonálních změn často onemocní zánětem dělohy – pyometrou.

Stejně jako u humánních pacientů i u těch zvířecích souvisí, bohužel, vyšší věk s výskytem nádorových onemocnění. Mnohá z nich (např. tumory mléčných žláz u fen) lze při včasné diagnóze úspěšně řešit!

Jen pravidelná vakcinace nestačí

Při každoroční vakcinaci je Vaše zvíře vždy pečlivě klinicky prohlédnuto a majitel dotazován na případné abnormality. Tato revize je však pouze vnější a případné změny ve vnitřním prostředí organismu zvířete nedokáže odhalit.

Nabízíme komplexní vyšetření

Nabízíme proto svým klientům Preventivní program péče o seniory, jenž zahrnuje kompletní klinické vyšetření, vyšetření krve (krevní obraz, biochemie) a vyšetření moči.

Na základě výsledků výše uvedených vyšetření můžeme hodnotit správnost funkce životně důležitých orgánů, případně doplnit další diagnostické metody.

Včasná diagnostika umožní nasazení a vedení správné terapie s větší šancí na delší a spokojený život Vašeho čtyřnohého miláčka.

U psů a koček starších 7 let doporučujeme provádět preventivní program 1× ročně.

U zvířat starších 10 let je vhodné provádět prevenci 2× ročně.

Více informací o tomto programu Vám rádi poskytneme v naší ordinaci.